Northern Cross Country Relays

Well done to all who competed at the Northern Cross Country Relays on Saturday at Graves Park in Sheffield. We managed to field 11 complete teams on the day and the U13 Girls and the Senior Men both came away with 1st place. Full Results are available HERE.

U13  Girls
A Team – 1st
Alex Townsend (10) 6:18
Katie Miller (2) 5:56 – 3rd fastest leg
Ella McNiven (1) 6:05

B Team – 18th
Niamh Donnelly (7) 6:10
Beth Doubtfire (14) 6:49
Elizabeth Peders (18) 7:06

U13 Boys – 26th
Sam Flaherty (16) 6:13
Scott Burke (20) 6:31
Ethan Flaherty (26) 7:18

U15 Girls
A Team – 2nd
Faye Ireland (3) 7:53 – 4th fastest leg
Jessica Cook (1) 8:13
Bethan Strange (2) 8:21

B Team – 9th
Milli Raine (12) 8:27
Emily Lucas (11) 9:05
Mia Alasmarrie (9) 9:12

U15 Boys – 4th (3rd A team)
Joseph Ford (1) 7:04 – fastest leg
Daniel Preston (5) 8:06
Max Brame (4) 7:41

U17 Women
A Team – 4th
Sophia Brennan (8) 8:48 – 10th fastest leg
Danielle Webb (6) 9:09
Hannah Delaney (4) 8:59

B Team – incomplete
Emily Rowe (19) 9:55

U17 Men – 9th
Thomas Rogerson (7) 7:25 – 11th fastest leg
Tom Clarke (10) 7:57
Elliot Colman (9) 7:59

Senior Men
A Team – 1st
Jamie Webb (14) 11:00
Daniel Jarvis (1) 10:28 – 4th fastest leg
Richard Evans (1) 10:39
James McNally (1) 10:52

B Team – 13th
Laurie Probert (18) 11:11
Nzimah Akpan (10) 11:11
Abdualquani Sharif (9) 11:25
Jack Atkins (13) 11:49

C Team – 23rd
Laurie Luscombe (23) 11:32
Mathew Hughes (27) 12:49
Peter Brame (27) 12:20
Undeclared (23) 11:42

Amsterdam Half Marathon

AmsterdamMara
Well done to the senior members who traveled to Holland to take part in the Amsterdam Half Marathon.

Results are available HERE.

Gareth Howell – 1:31:39
Laura Murphy – 1:38:53
Sarah McRobie-Jones – 1:41:51
Beverley Lowe – 1:43:07
Michelle Murphy – 1:46:35
Graham Howell – 1:49:44

Farndon 10K

Congratulations to Ricky Challinor who took first place in the Farndon 10K on Sunday.

Ricky won the race in a time of 32:42. Full results can be found HERE.

farndon10k