Northern Men Champions Northern Women Champions
Year Athlete Event Athlete Event
1883 Tom Crellin Cross Country
1886 Paddy Shay Cross Country
1887 S. V. Gannon Cross Country
1889 Jack Rimmer 2 Miles
1889 Alfred George 3/4 Mile Steeplechase
1911-14 Benjamin Howard-Baker High Jump
1912 R. E. Collins 220yds
1919-21 Benjamin Howard-Baker High Jump
1920-22 Benjamin Howard-Baker Discus
1921 Benjamin Howard-Baker 120yds Hurdles
1949-51 Don Atherton High Jump
1951 Ernie Hornby 220yds Hurdles
1951 Don Atherton Long Jump
1952-53 Brian Freeman High Jump
1953 Ernie Gallagher 880yds
1953 Tom Farrell 400yds Hurdles
1955 Ken Box 100yds
1955 Ernie Gallagher 880yds
1955 Tom Farrell 400yds Hurdles
1955 Carole Carter 220yds
1955 Jean Whitehead Long Jump
1957 Carole Carter 100yds
1957 Carole Carter 220yds
1960-61 Jean Heath Discus
1961 Colin Flewitt High Jump
1962 Nigel Reid High Jump
1963 Mike Turner Cross Country
1963 Jean Heath Discus
1964-65 Jean Fielding (nee Heath) Discus
1964 Mike Gilbert 400yds
1964 Jeremy Harrison High Jump
1966 Mike Turner Cross Country
1966-68 Bob Birrell 120yds Hurdles
1966-67 Wendy Kavanagh 100yds
1966-67 Wendy Kavanagh 220yds
1967-68 Barry Williams Hammer
1968 Joe Speake 200yds
1968-70 Jean Fielding (nee Heath)
1969 Bob Birrell 110m Hurdles Discus
1970 Dave Sorrell Javelin
1971 Frank Davies 1500m
1971 Nick Winter 110m Hurdles
1971-72 Barry Williams Hammer
1972 Val Harrison High Jump
1973 Bill Hartley 400m
1973-74 Jean Fielding (nee Heath) Discus
1975 Val Mullin High Jump
1976 Dave Murphy 10,000m
1976 Val Harrison High Jump
1977 Manndy Laing Heptathlon
1978-80 Geoff Smith 10,000m
1978 Bill Hartley 400m Hurdles
1978-79 Jean Robertson (nee Heath) Discus
1978 Val Mullin Heptathlon
1980 Mike Holmes Shot (i)
1980 Rona Livingston 400m
1980 Manndy Laing Heptathlon
1981-83 John Woods 10,000m
1982 John Woods Cross Country
1982 Mike Holmes Shot (i)
1982 Manndy Laing 100m Hurdles
1982 Manndy Laing Heptathlon
1983 Wendy Laing Heptathlon
1984 Jayne Andrews 100m
1984 Carol Finlay 400m
1984 Jill Rothwell 3000m
1985 Paul Dunn 200m
1986-89 Carol Finlay 400m
1986 Wendy Laing Heptathlon
1988 Rob Laing Javelin
1989 Rob Laing 110m Hurdles
1990 Rob Laing Decathlon
1990 Wendy Laing Heptathlon
1991 Carol Finlay 400m
1992 Jenny Clague Cross Country
1992 Steve Smith High Jump
1993 Wendy Laing High Jump (i)
1993 Jessie Aru Triple Jump (i)
1994 James Muirhead Discus
1994 Rob Laing Decathlon
1994 Diane Allahgreen 100m Hurdles
1995 Rob Laing Javelin
1996 James Muirhead Shot
1996-97 Diane Allahgreen 100m Hurdles
1997 James Muirhead Shot (i)
1997 Peter Johnson Javelin
1997 Rob Laing Decathlon
1999 Lisa Holmes Triple Jump
1999-01 Gayle O’Connor High Jump
2000 Danny Graham High Jump (i)
2000 Diane Allahgreen 60m (i)
2000 Diane Allahgreen 60m Hurdles (i)
2000 Lisa Holmes Triple Jump (i)
2001 Martin Aram High Jump (i)
2001 Kevin Thompson Triple Jump (i)
2001-02 Danny Graham High Jump
2001 Diane Allahgreen 100m Hurdles
2001 Wendy Laing Pentathlon (i)
2002 Jenny Clague Cross Country
2002-04 Melanie Roberts 60m (i)
2003 Kevin Thompson Triple Jump
2003 Melanie Roberts 100m
2004 Jordan Fleary 110m Hurdles
2004-05 Jamie Creighton High Jump
2004 Vicky Griffiths 800m
2005 Anyika Onuora 200m (i)
2005 Laura Carney 3000m (i)
2006 Jenny Clague Cross Country
2006 Andrew Owens 200m (i)
2006 Martin Aram High Jump
2006-07 Vicky Griffiths 800m
2006 Anyika Onuora 200m (i)
2007 Vicky Griffiths 800m (i)
2007 Katey Read 60m Hurdles (i)
2008 John McCole 5,000m
2008 Anyika Onuora 60m (i)
2008 Anyika Onuora 200m (i)
2008 Katey Read 60m Hurdles (i)
2010 Jack Meredith 60m Hurdles (i)
2010 Rachael Thompson 800m (i)
2010 Katey Read 60m Hurdles (i)
2011 Harry Harper 1500m (i)
2011 Jonny Mellor 10K Road
2012 Katey Laurie (nee Read) 60m Hurdles (i)
2012 Alex Boyce 400m
2012 Harry Harper 1500m
2013 James Williams 100m
2013 James Williams 200m
2014 Craig Jones Long Jump (i)
2014 Jamie Webb 800m (i)
2014 Jonny Mellor 3000m (i)
2014 Katarina Johnson-Thompson 60m Hurdles (i)
2014 Katarina Johnson-Thompson Long Jump (i)
2015 Jamie Webb 800m (i)
2015 Matthew Owens High Jump (i)
2015 Katarina Johnson-Thompson 60m Hurdles (i)
2015 Katarina Johnson-Thompson Long Jump (i)
2015 Kate Anson High Jump
Compiled by M.J.Holmes, Club Statistician