Coaches

In the table below you will find all the coaches involved with the club, their specialism and relevant qualification.
Please contact the club if you wish to find out any more information or would like to speak to a coach.

 

Name Discipline
Harold Benson Middle Distance – UKA L2
Robert Birrell Hurdles – UKA L2
Mike Bomba Throws – UKA L2
Ron Bomba Throws – UKA L2
Peter Brame Leader in Running Fitness (LIRF)
Maurice Butler Leader in Running Fitness (LIRF)
Mike Carney Middle Distance – UKA L2
Steve Carroll Sprints – UKA L3
Tony Clarke Coach in Running Fitness
Jenny Clague Leader in Running Fitness (LIRF)
Mike Dooling Middle Distance – UKA L3
Dave Evans Middle Distance – UKA L2
Gary Clark Development – Asst Coach
David Gough Athletics Coach – Sprint and Hurdles
Glen Groves Middle Distance – UKA L3
Mark Greenwood Athletics Coach – Sprint
Mike Holmes Jumps / CE – UKA L4
Vinny Hughes Sprints – Asst Coach
Anna Howlin Development – Asst Coach
Margy Jones Jumps – UKA L1
Sam Kolek PV  – Asst Coach
David Lucass Leader in Running Fitness (LIRF)
Terry Meredith Sprints – UKA Club Coach
John McCole Middle Distance – Asst Coach
Dave McKown Javelin – UKA L1
 Paul McKown Javelin – UKA L1
Leslie Moorcroft Middle Distance – Asst Coach
Harry Oakes Throws – UKA L3
Janette Oliver Leader in Running Fitness (LIRF)
Matthew Owens Sprints – Middle Distance – Asst Coach
Alan Prescot Sprints/Middle Distance – UKA L3 Performance
Neil Raine Leader in Running Fitness (LIRF)
Stan Roberts Hurdles / Middle Distance / HJ – UKA L4
Chris Roose PV – UKA L2
David Rowe Athletics Coach / LIRF
Andrew Smith Level 1 / Asst Coach
Mike Sweeney HJ/ Sprints – Athletics Coach
Jayne Teare Middle Distance – Asst Coach
Mathew Thomson Middle Distance – Asst Coach
Philip Wasley Leader in Running Fitness (LIRF)
Adrian Webb Endurance/Middle Distance, Event Group Coach
Lynn Webb Middle distance – UKA L2
Sophie Whiteside Leader in Running Fitness (LIRF)
Arwel Williams Middle Distance – UKA L3 (Mentor)
Dean Williams Javelin – UKA L3
Ian Wood Level 1 / Asst Coach