International Roll Call

International Roll Call – Great Britain – Senior
Athlete Event World/Olympics Other Information
Benjamin Howard Baker High Jump & Triple Jump 2 x OG
Don Atherton High Jump
Tom Farrell 400mH & 800m 2 x OG
Ken Box 100m, Long Jump & Relay 1 x OG
Carole Bailey Sprints
Jean Whitehead Long Jump
Charles Miller 100mH
Wendy Gerrard 100m & Relay
Joe Speake 200m & Relay 1 x OG
Keith Purves 100mH
Barry Williams Hammer 1 x OG
Sue Wright Pentathlon
Bill Hartley 400mH & 4x400mR
Val Rutter High Jump
Geoff Smith Distance & Marathon 2 x OG
Dave Murphy 10000m
Val Mullin Pentathlon
Jayne Andrews Sprints
Rob Harrison 800m
Manndy Laing Heptathlon
Paul Dunn 400m
Kevin Capper 3000m s/c
Mark Thomas 400m & 4x400m Relay 1 x WC
Wendy Laing Heptathlon
Jackie Kinsella Heptathlon GB U20 400mH
Carol Finlay 400m & 4x400m Relay
Rob Laing Decathlon
Steve Smith High Jump 2 x OG; 5 x WC GB U20 LJ
Curtis Robb 800m 2 x OG; 2 x WC
Jenny Clague Road/Marathon
Tony O’Brien Road
Danny Graham High Jump
Diane Allahgreen 100mH
Anyika Onuora 100m, 200m & Relay 2 x OG; 3 x WC
Vicky Griffiths 800m & 4x400m Relay 1 x WC GB U20 400m
Jonny Mellor Long Distance Track/Road 1 x WC
Katarina Johnson-Thompson Long Jump & Heptathlon 1 x OG; 2 x WC England Sen HJ & GB U20 100mH
Rachel Newcombe 800m (GB ‘A’)
Joanne Colleran 1500m (GB ‘A’)
David Devine (T13) 800m & 1500m (IPC) 1 x Paralympics
Erin McBride (T13) 60m & 400m (IPC) 1 x WC

 

International Roll Call – Great Britain – Age Group
Athlete U23/U20 Event(s) Other Information
Paul Hourihan GB (U23) Decathlon
Emma Ford GB (U23) 3000m
Jenny Kemp GB (U23) Javelin
Helen Roscoe GB (U23) 200m & Pole Vault
Chris Giblin GB (U23) High Jump
Rachael Thompson GB (U23) 800m GB U20 4x400m Relay
Peter Glass GB (U23) Decathlon
Mike Sweeney GB (U23) Heptathlon (indoors)
Denis Quayle GB (U20) 400mH
Howard Bolton GB (U20) Sprints
Steve Wright GB (U20) Long Jump
Sean Butler GB (U20) 2000m s/c
Tony Baker GB (U20) Javelin
Margaret Cheetham GB (U20) Long Jump
Dave Hughes GB (U20) 1500m
Sharon Bowen GB (U20) 100mH/400mH
Matthew Birchall GB (U20) 400mH
Jessie Aru GB (U20) Triple Jump
Carolyn Smith GB (U20) 1500m (indoors)
Jenny Mockler GB (U20) 1500m
Ian Lowthian GB (U20) 400mH
Ian Tinsley GB (U20) 400m/800m
Jeanette Shortall GB (U20) 3000m
Claire Wright GB (U20) High Jump
Kevin Thompson GB (U20) Triple Jump
Lewis Cheung GB (U20) Triple Jump (indoors)
Martin Aram GB (U20) High Jump
Peter Cranfield GB (U20) Shot Putt
Liz Sweeney GB (U20) High Jump
Kate McGing GB (U20) 4x400m Relay
Adam Peers GB (U20) 3000m s/c
Carmen Gedling GB (U20) 400m
Matthew Owens GB (U20) High Jump
Jack Meredith GB (U20) Sprint Hurdles
James Hunter GB (U20) 400m & Relay
Alex Boyce GB (U20) 400m & Relay