International Roll Call

<

International Roll Call – Great Britain – Senior
Athlete Event World/Olympics Other Information
Benjamin Howard Baker High Jump & Triple Jump 2 x OG  
Don Atherton High Jump    
Tom Farrell 400mH & 800m 2 x OG  
Ken Box 100m, Long Jump & Relay 1 x OG  
Carole Bailey Sprints    
Jean Whitehead Long Jump    
Charles Miller 100mH    
Wendy Gerrard 100m & Relay    
Joe Speake 200m & Relay 1 x OG  
Keith Purves 100mH    
Barry Williams Hammer 1 x OG  
Sue Wright Pentathlon    
Bill Hartley 400mH & 4x400mR    
Val Rutter High Jump    
Geoff Smith Distance & Marathon 2 x OG  
Dave Murphy 10000m    
Val Mullin Pentathlon    
Jayne Andrews Sprints    
Rob Harrison 800m    
Mandy Laing Heptathlon    
Paul Dunn 400m    
Kevin Capper 3000m s/c    
Mark Thomas 400m & 4x400m Relay 1 x WC  
Wendy Laing Heptathlon    
Jackie Kinsella Heptathlon   GB U20 400mH
Carol Finlay 400m & 4x400m Relay    
Rob Laing Decathlon    
Steve Smith High Jump 2 x OG; 5 x WC GB U20 LJ
Curtis Robb 800m 2 x OG; 2 x WC  
Jenny Clague Road/Marathon    
Tony O’Brien Road    
Danny Graham High Jump    
Diane Allahgreen 100mH    
Anyika Onuora 100m, 200m & Relay 2 x OG; 3 x WC  
Vicky Griffiths 800m & 4x400m Relay 1 x WC GB U20 400m
Jonny Mellor Long Distance Track/Road 1 x WC  
Katarina Johnson-Thompson Long Jump & Heptathlon 1 x OG; 2 x WC England Sen HJ & GB U20 100mH
Jamie Webb 800m    
Tim Duckworth Decathlon    
James Williams 400m & 4x400m    
       
Rachel Newcombe 800m (GB ‘A’)    
Joanne Colleran 1500m (GB ‘A’)    
David Devine (T13) 800m & 1500m (IPC) 1 x Paralympics  
Erin McBride (T13) 60m & 400m (IPC) 1 x WC  
International Roll Call – Great Britain – Age Group
Athlete U23/U20 Event(s) Other Information
Paul Hourihan GB (U23) Decathlon  
Emma Ford GB (U23) 3000m  
Jenny Kemp GB (U23) Javelin  
Helen Roscoe GB (U23) 200m & Pole Vault  
Chris Giblin GB (U23) High Jump  
Rachael Thompson GB (U23) 800m GB U20 4x400m Relay
Peter Glass GB (U23) Decathlon  
Mike Sweeney GB (U23) Heptathlon (indoors)  
       
Denis Quayle GB (U20) 400mH  
Howard Bolton GB (U20) Sprints  
Steve Wright GB (U20) Long Jump  
Sean Butler GB (U20) 2000m s/c  
Tony Baker GB (U20) Javelin  
Margaret Cheetham GB (U20) Long Jump  
Dave Hughes GB (U20) 1500m  
Sharon Bowen GB (U20) 100mH/400mH  
Matthew Birchall GB (U20) 400mH  
Jessie Aru GB (U20) Triple Jump  
Carolyn Smith GB (U20) 1500m (indoors)  
Jenny Mockler GB (U20) 1500m  
Ian Lowthian GB (U20) 400mH  
Ian Tinsley GB (U20) 400m/800m  
Jeanette Shortall GB (U20) 3000m  
Claire Wright GB (U20) High Jump  
Kevin Thompson GB (U20) Triple Jump  
Lewis Cheung GB (U20) Triple Jump (indoors)  
Martin Aram GB (U20) High Jump  
Peter Cranfield GB (U20) Shot Putt  
Liz Sweeney GB (U20) High Jump  
Kate McGing GB (U20) 4x400m Relay  
Adam Peers GB (U20) 3000m s/c  
Carmen Gedling GB (U20) 400m  
Matthew Owens GB (U20) High Jump  
Jack Meredith GB (U20) Sprint Hurdles  
James Hunter GB (U20) 400m & Relay  
Alex Boyce GB (U20) 400m & Relay  
Henry Nwoke GB (U20) 100m & Relay  
Meg Corker GB (U18) 100mH